X
BİZİ TAKİP EDİN
NE ARAMIŞTINIZ ?
DİLİ SEÇİNİZ.
TR
EN
BLİSK ve SPOOL ÜRETİMİ

ATALET KAYNAĞI

Birden fazla kompresör blisk veya diskinin birleştirilerek spool parçalarının üretilmesinde atalet kaynağı (Inertia Welding) prosesi kullanılmaktadır. Bu metodda iş parçalarından biri dönen bir volana, diğeri ise tezgah gövdesine sabitlenir. İşlem için gerekli enerji önceden tespit edilmiş bir hız ile döndürülen volanda depolanır. Dönen ve sabit parçaların biribirlerine doğru itilmesi ile sağlanan sürtünme ve bunun sonucu oluşan yüksek ısı, kaynak için gerekli enerjiyi sağlar. Atalet kaynağı metodunda işlem sürelerinin oldukça kısa olmasına karşılık, proseste yüksek tekrar edilebilirlik yani kararlılık görülür. TEI, 20,000kN kapasiteli bir atalet kaynağı tezgahı bulundurmakla birlikte, dünyanın en yüksek kapasiteli atalet kaynağı tezgahına sahip havacılık şirketlerinden biri durumundadır.

HASSAS PALE İMALAT TEKNOLOJİLERİ

  • ECM (Elektro Kimyasal İşleme): Elektrokimyasal İşleme (ECM) prosesi, blisk parçalarında kompleks geometrilere sahip aerodinamik pale yüzeylerinin oluşturulmasında kullanılan geleneksel olmayan, maliyet etkin bir imalat yöntemidir. ECM prosesi geleneksel frezeleme yöntemlerine göre daha hızlı, yüzeyde işlem hasarı bırakmayan, stres yaratmayan ve mükemmel yüzey kalitesi oluşturan bir işlemdir. Malzeme kaldırma hızı malzeme sertliğinden bağımsızdır.TEI’de 6 eksen CNC ECM tezgahı ve ECM elektrolit şartlandırma tesisi (Brewery) bulunmakta olup ECM prosesi ile blisk pale işleme kabiliyeti bulunmaktadır.

 

  • Yüksek Hızlı Pale Frezeleme: Yeni teknoloji uçak motorlarında kullanılan bliskler, yapıları itibariyle karmaşık geometrili, üretimi zor ve maliyetli parçalardır. TEI’de blisk pale yüzeylerinin istenen kalitede ve makul işlem süreleri içinde hızlı frezeleme yöntemi ile de üretilebilmesi için, yüksek makina dinamiği ve hassasiyetine sahip özel 5 eksenli tezgahlar kullanılmaktadır.TEI’de blisk pale frezeleme stratejileri geliştirilmiş olup cnc program oluşturulması için gerekli yazılım altyapısı bulunmaktadır. Blisk frezeleme prosesinde takım, takım tutucu sistemleri, kesme parametreleri, fikstürleme ve kesme sıvısı etkileri üzerine projeler hazırlanarak uygulama pratikleri oluşturulmuştur. Ayrıca 5 eksen yüksek hızlı blisk işleme prosesi bilgisayar ortamında simüle edilerek tezgah veya parçalar açısından risk taşıyan durumlar önceden tespit edilmektedir.

YÜZEY İŞLEME TEKNOLOJİLERİ

  • Robotik Yüzey ve Köşe İşleme: TEI’de robotik yüzey ve köşe işleme sistemi kullanılarak disk, spool, blisk, casing gibi parçaların dar töleranslı ve ulaşılması zor yüzeylerinde köşe kırma ve yüzey kalitesi iyileştirme işlemleri gerçekleştirilmektedir. El işçiliği ortadan kaldırılarak kritik bölgelerdeki hassas köşe kırma ve yüzey kalitesi gereksinimleri yüksek tekrar edilebilirlik ile sağlanmaktır. Kritik bölgelerin hava akış karakteristiği etkilenmediği için ürün güvenilirliği ve kalitesi de artmaktadır.
  • Titreşimle Yüzey İşleme
  • Eş Zamanlı Bilyalı Dövme

ÖLÇÜM VE MUAYENE TEKNOLOJİLERİ

  • Boyut ve Form Ölçüm Teknolojileri
  • Eddy Akımları ve Ultrasonic Muayene