X
BİZİ TAKİP EDİN
NE ARAMIŞTINIZ ?
DİLİ SEÇİNİZ.
TR
EN
TEI, İleri İmalat Teknolojileri Binasını Görkemli Bir Tören ile Hizmete Açtı

Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider şirketi TEI, İleri İmalat Teknolojileri Binası’nın açılışını Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ve diğer katılımcılar ile birlikte gerçekleştirdi.

İleri İmalat Teknolojileri Binası’nda üretilecek motor parçaları ile 2035 yılına kadar yaklaşık 2 milyar dolar satış/ihracat gerçekleştirilecek.  

Açılış konuşmasını yapan TEI Genel Müdürü Mahmut F. Akşit, bu yatırımla TEI’nin LEAP motorlarının dünyadaki en büyük motor parça tedarikçisi konumuna geldiğini belirtti. Akşit ayrıca, 10 milyon dolara mal edilen binanın, içerisindeki imalat ekipmanları ile birlikte toplamda 110 milyon dolara ulaşan bir yatırım bedelinin olduğunu, buna karşılık önümüzdeki 20 yıl içerisinde 2 milyar dolarlık ihracatın bu yeni binada üretilecek parçalarla gerçekleştirilmesinin hedeflendiği söyledi.

Akşit’in konuşmasının ardından sahneye çıkan General Electric Aviation Askeri Sistemler Satış Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mike Wilking, geleceğe yönelik yatırımların sürdürüleceğini aktararak, 30 yılı geçen bu ortaklık ile TEI’nin dünyanın sayılı motor tedarikçilerinden birisi konumuna gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Aynı zamanda Eskişehir Milletvekili olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yaptığı konuşmada, TEI’nin Eskişehir için taşıdığı öneme değindi. Hem sosyal hem de eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerle sadece Eskişehir sanayisine değil, Eskişehir sosyal hayatına da büyük değer kattığını belirtti.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz kalkışmasından bugüne gelinen noktaya dikkat çekti. Asker kıyafeti giymiş teröristlere karşı hem Muharip Hava Kuvvet Komutanlığı’nın gerçekleştirdiği operasyonları, hem de demokrasiye sahip çıkan Eskişehir halkını bir kez daha tebrik etti. TEI’nin bugüne kadarki başarılarına değinen Milli Savunma Bakanı, dünyanın önde gelen bir motor parça tedarikçisi konumuna gelen ve Eskişehir’i bu alanda dünyadaki sayılı merkezlerden biri haline getiren TEI’nin Türkiye için gurur kaynağı olduğunu belirtti. Türkiye’ye güvenen firmaların her zaman kazandığını belirten Işık, General Electric’in bu durumun en güzel örneği olduğunu söyledi. İnsansız hava araçlarında kullanılan dizel motorun tasarımının tamamlandığını ve 2018 yılı içerisinde imal edileceğini belirterek bu tasarım sayesinde hiç bir kısıtlamaya tabi olmaksızın ihraç edilebileceğini söyleyen Fikri Işık, bu başarılarından ötürü TEI yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik etti.

5 yıl içerisinde özgün uçak motorunun üretileceğini müjdeleyen Milli Savunma Bakanı, bu motorun TEI’de üretileceğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından TEI’nin yürüttüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonuyla gerçekleştirilen İş Başı Eğitim Programı’nı tamamlayarak TEI’de iş başı yapacak 31 çalışana, kurum kimlik kartları takdim edildi.

Daha sonra sahnede gerçekleştirilen kurdele kesimi ile İleri İmalat Teknolojileri Binası hizmete girmiş oldu.   

Açılışın ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, üretim sahasına geçerek yeni nesil motorlarda kullanılacak blisk parçasının üretimini başlatan düğmeye bastılar.

Yetkililer ile birlikte tesisi gezen Milli Savunma Bakanı, bilgilendirme toplantısının ardından TEI’den ayrıldı.

Açılışa; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Eskişehir AKP Milletvekili Harun Karacan, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü (E) Korgeneral Orhan Akbaş, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Liman, TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ve bir çok üst düzey temsilci katıldı.