X
BİZİ TAKİP EDİN
NE ARAMIŞTINIZ ?
DİLİ SEÇİNİZ.
TR
EN
TEI, KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE LEAP MOTORUNA AİT İLK BLİSK PARÇA SEVKİYATINI GERÇEKLEŞTİRDİ

TEI, en çok tercih edilen yeni nesil ticari motor olan LEAP için son dönemde alınan siparişler ile dünyanın en büyük tedarikçisi konumuna geldi. LEAP motoru Airbus A320neo ve Boeing 737 uçaklarına güç verecek. TEI’nin bu motor için ürettiği parçalar arasında bulunan 5 kademe kompresör bliskleri sahip oldukları yüksek geometrik karmaşıklık ile TEI’yi dünyada bu parçaları üretebilen sayılı şirketlerin arasına girmesini sağladı. TEI blisk parçalarının üretimini Eskişehir’deki tesislerinde gerçekleştirilecek olup, 2035 yılına kadar toplam LEAP motoru blisk parçalarına yönelik 1.2 milyar dolar tutarında satış yapacak.

LEAP motoruna ait ilk blisk parçasının sevkiyatı, TEI’nin kuruluş yıl dönümü olan 25 Ocak 2016’da TEI Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı törenle kutlandı.  TEI Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Dörtkaşlı törende “Türkiye’nin en büyük havacılık motorları şirketi olan ve 31. yaşını kutlayan şirketimiz hissedarlarınında desteğiyle her geçen gün büyüyerek, çok daha büyük bir aile olarak yoluna devam edecek. Bugün burada toplanmamızın sebebi olan,  yeni nesil motorlarda kullanılan blisk üretimi, imalat teknolojisi, disiplin ve kalite süreçleri açısından dünyada sayılı şirketlerin gerçekleştirebileceği bir proje. TEI olarak bu önemli projeyi üstlendiğimiz için gururluyuz. Bu sebeple öncelikle GE’ye TEI’ye güvendiği için, TEI çalışanlarına da bu güveni yarattıkları ve başarılı bir performans gösterdikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Muharrem Dörtkaşlı’nın ardından söz alan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit TEI’nin 31. Kuruluş yıl dönümünü kutlayarak blisk projesinde yer alan tüm çalışanları tebrik etti. Yönetim Kurulu üyelerine günün anısına hazırlanan plaketlerin takdim edilmesiyle tören son buldu.