X
BİZİ TAKİP EDİN
NE ARAMIŞTINIZ ?
DİLİ SEÇİNİZ.
TR
EN
Haberler
+
11
6
TÜRKİYENİN İLK MİLLİ ASKERİ TURBODİZEL MOTORU PD170
17 : 54

ANKA ve benzer sınıftaki İHA ihtiyaçlarına çözüm olacak özgün bir turbodizel motorun geliştirilmesi amacıyla 27 Aralık 2012 tarihinde TEI ve SSM arasında Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi imzalanmıştır. Bu proje kapsamında TEI mühendisleri tarafından geliştirilen PD170 Turbodizel Havacılık Motoru; yüksek irtifa kabiliyeti, düşük yakıt tüketimi ve sağladığı 170 hp güç ile sınıfının en yüksek kabiliyete sahip motorları arasında yer almaktadır.

+
11
6
İHRACAT BAŞARI ÖDÜLÜ TEI'NİN
16 : 15

Havacılık motorlarında bir dünya markası olan TEI, 2017 yılında gerçekleştirdiği 268 Milyon Dolarlık ihracat rakamı ile savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firmalar arasında 2.’lik ödülünü aldı.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar İhracatçıları Birliği (SSI)’nin 3 Nisan’da gerçekleştirilen, 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni ve 2017 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda, Savunma ve Havacılık alanında 2017 yılında en çok ihracat yapan firmalara ödülleri verildi.

Türkiye’nin lider uçak motoru parçası üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünyadaki  savunma ve havacılık şirketleri arasında yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., elde etmiş olduğu ihracat rakamları ile Savunma ve Havacılık Sanayii dalında TUSAŞ’ın ardından 2. oldu. Ödülü, TEI Tasarım Mühendisliği Direktörü Ahmet Fındık, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ile SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’ten aldı.

2017 yılında 268 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren TEI, sahip olduğu altyapı ve teknik kabiliyetle, ürettiği yüksek kaliteli ürün ve hizmetler ile uluslararası alanda tanınan ve tercih edilen lider firma olmayolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

+
26
1
TEI 33. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE ANNELERİ ZİYARET ETTİ
16 : 46

TEI 33. kuruluş yıl dönümünde, Eskişehir Devlet Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde doğum yapan anneleri ziyaret etti.

TEI Sosyal Sorumluluk Grubu’nun ilk defa 2016 yılında organize ettiği ve artık geleneksel hale gelen etkinlikte, TEI’nin gönüllü kadın çalışanları ve TEI Sosyal Sorumluluk Grubu üyeleri, o gün doğum yapan 50 anneyi tek tek ziyaret ederek hediye ettikleri yeni doğan seti ile annelerin mutluluklarına ortak oldu.

 

+
18
9
TEI ÇALIŞANLARI GELENEKSEL AİLE PİKNİĞİNDE BULUŞTU
10 : 31

TEI çalışanları ve aileleri 11 Eylül Pazar günü, TEI Kampüsü’nde düzenlenen “Geleneksel TEI Aile Pikniği”nde bir araya geldi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TEI’nin hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini belirterek tüm çalışanlara teşekkür etti. TEI Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve General Electric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür’ü Canan Özsoy ise gerçekleştirilen başarılı çalışmalar için TEI çalışanlarına teşekkür etti ve bu başarıların devamının geleceğine inandığını belirtti. Konuşmaların ardından, Mayıs ayında 7 farklı branşta düzenlenen Geleneksel TEI Bahar Turnuvasında dereceye giren çalışanlar düzenlenen törenle kupalarını aldı. Yoğun bir katılımın olduğu etkinlik, çocuklara ve ailelere yönelik düzenlenen çeşitli aktivitelerin ardından son buldu.

+
3
4
MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI (JSF) PROJESİ
8 : 51

MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI (JSF) PROJESİ MOTOR NİHAİ MONTAJ HATTI KURULUMU, AKTİVASYONU VE 1NCİ HİBM K.LIĞI T-11 BREMZESİ MODİFİKASYON SAFHASI PROJESİNDE İMZALAR ATILDI

‘Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi Motor Nihai Montaj Hattı Kurulumu, Aktivasyonu ve 1’nci HİBM K.lığı T-11 Bremzesi Modifikasyon Safhası Projesi’ imza töreni Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in katılımı ile 23 Mart 2017 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı SSİK toplantı salonunda gerçekleşti.

Motor Nihai Montaj / Test Hattı ve Avrupa Bölgesi Depo Seviyesi Bakım (DSB) Merkezi Kurulumu çalışmaları kapsamında tamamlanan planlama ve yönetim safhasını takiben imzalanan bu sözleşme ile, Tusas Motor Sanayii A.Ş. (TEI), 1. HİBM T-11 Test Bremzesi Modifikasyonu ve Motor Nihai Montaj / Test (FACO) Hattının Kurulumu’nu üç yıllık bir proje takvimi içerisinde Eskişehir 1. HİBM K.’lığında gerçekleştirecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Uçak Daire Başkanlığı önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında gerçekleştirilecek kabiliyet kazanımı, sadece Türkiye envanterine girecek motorların montaj ve test işleri için olmayıp, aynı zamanda bölgesel motor bakım, onarım ve revizyon test iş kapsamları için 1. HİBM K.lığında bir tesis ve altyapının kurulumuna da hizmet edecek. 

Tüm zamanların en büyük savunma sistemleri tedarik projesi olarak nitelendirilen JSF projesi kapsamında, Tusas Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ana yükleniciliği ve birden fazla yerli alt yüklenicinin görev almasıyla gerçekleştirilecek bu proje ile 1.HİBM K.’lığı, Avrupa bölgesindeki tüm kullanıcılara ait JSF uçaklarının motorlarına ağır bakım, onarım hizmeti vermek üzere kurulacak ilk merkez olacak. 

+
13
3
KIZ ÖĞRENCİLER TEI İLE HAVACILIĞA İLK ADIMI ATTI
12 : 17

Havacılık motorlarında Türkiye’nin lider firması TEI,  Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nı düzenlediği iki organizasyonla bir kez daha görkemli bir şekilde kutladı.

          8 Mart 2017 Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde lisede okuyan kız öğrencileri havacılık sektörüne özendirmek amacıyla “Model Uçak Yapma ve Uçurma Yarışması’nı düzenledi.

          Öğleden sonra ise havacılığa ilgi duyan kız öğrencilere sektörün daha yakından tanıtılması amacıyla düzenlenen etkinlikte konuşan havacılık alanında ilham kaynağı olan kadınların ortak mesajı, kadın liderlerin artmasının ülkemizin potansiyelini tam olarak ortaya çıkaracağı oldu.

Dünyanın ilk kadın pilotunun lisanslandırıldığı tarih olan 8 Mart 1910 anısına, 2010 yılından itibaren 8 Mart’ı kapsayan hafta, farklı ve anlamlı bir tema ile “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda TEI, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile 8 Mart günü iki farklı etkinlik düzenledi. Sabah düzenlenen ilk etkinlikte, Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 20 farklı okuldan 40 kız öğrenci Maket Uçak Yapma ve Uçurma Yarışması’na katıldı. Yarışmada en güzel model uçağı yapma kategorisinde birinciliği Prof. Dr. Orhan Oğuz Anadolu Lisesi alırken, yaptığı model uçağı en uzun süre uçurma kategorisinde ise Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  birincilği elde etti.

‘Havacı Kadınlar’ söyleşide buluştu, kız öğrencilere ilham verdi

Öğleden sonraki ikinci etkinlik ise  ‘TEI Havacı Kadınlar Buluşması’ydı. Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi’nin toplantı salonunda gerçekleşen söyleşide havacılığa ilgi duyan kız öğrencilere sektör tanıtıldı. Söyleşide konuşan General Electric Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü ve TEI Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aybike Molbay, İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melike Nikbay, Türk Hava Yolları A320 İkinci Pilotu Gökçe Kübra Tuğran Yıldırım, TEI MRO Müdürü Pınar Günaydın ve Defence Turkey Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ayşe Akalın’ın kız öğrencilere verdiği ortak mesaj sevdikleri mesleği  bularak o konuda kendileri geliştirmeleri oldu. Sektördeki deneyimlerini paylaşan konuşmacılar havacılık sektöründe kadın çalışan sayısının az olduğunu belirterek kız öğrencileri havacılık kariyer yapma konusunda özendirdiler. Soru cevap ve plaket takdiminin ardından etkinlik son buldu.

+
2
3
TEI İSTİHDAMA KATKI SÖZÜNÜ TUTUYOR
11 : 10

TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. sözünü tutma yolunda ilk adımı attı.

Türkiye’nin; “Rekabetçi ve özgün güç sistemleri sahibi olma” vizyonunu gerçekleştirme misyonunu üstlenen TEI, geçtiğimiz günlerde, ülkemizin istihdam seferberliğine  beklentinin 4 katı destek sağlayacağını açıklamış ve bu kapsamda, 2017 yılı içinde 207 beyaz yaka ve 167 teknisyen olmak üzere toplam 374 kişiye iş imkanı sağlayarak, nitelikli iş gücünü %20 artıracağını duyurmuştu.

İşkur tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik  yürütülen İşbaşı Eğitim Programı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından koordine edilen “Türk Havacılık Sektörüne Üst Düzey Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirilmesi Projesi” kapsamında TEI, mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere sektörün ihtiyaçları doğrultusunda aldıkları eğitimi pratiğe dönüştürme imkanı sağlayarak hem kendi kalifiye işgücü ihtiyacını karşıladı hem de iş tecrübesi olmadığı için iş bulma imkanı olmayan kişilere iş imkanı sağladı.

TEI, 01 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen Toplu İşbaşı Töreni’nde her iki programa katılarak sınavda başarılı olan 57 kişiye personel kimlik kartlarını teslim edip işbaşı yaptırtarak istihdama katkı sağlama sözünün ilk etabını gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu istihdam seferberliğine hedefin 4 katı katkıda   2017 yılında katkıda bulunacağımızı daha önce belirtmiştik. Bugün de 57 kişinin işbaşı törenini gerçekleştirerek sözümüzü tutmuş olduk. Bu süreçte Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı  teşekkür ederiz. Bu vesileyle yeni bir İşbaşı Eğitim Programı’na başlayacağımızın müjdesini vermek isterim dedi.

Eskişehir Valisi Azmi Çelik ise konuşmasında TEI’nin gerçekleştirdiği bu programın ülkemizde gerçekleştirilen istihdam seferberliğinin güzel bir örneği olduğunu belirterek TEI’ye katkısından dolayı teşekkür etti.

          Yeni TEI personeline kimlik kartlarının dağıtılmasının ardından tören son buldu. 

+
9
2
TEI, Türkiye nin İlk Milli Turboşaft Motorunu Geliştirecek
14 : 8
Milli Turboşaft Motoru Geliştirme Projesi için İmzalar Atıldı
+
13
10
TEI, SAVUNMA VE HAVACILIKTA ENDÜSTRİYEL İŞBİRLİĞİ GÜNLERİ’NDE
14 : 34

Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider şirketi TEI, Ankara Congresium’da 11-13 Ekim tarihlerinde düzenlenen Savunma ve Havacılıkta İşbirliği Günleri’ne katıldı.

TEI’nin stant açarak katıldığı organizasyonda Satınalma ve Yan Sanayi Geliştirme  Müdürlükleri tedarikçilerle toplantılar gerçekleştirerek yeni iş fırsatları için zemin yokladı. Program kapsamında TEI Kalite ve İmalat Mühendisliği Direktörü Turgut Çiçek TEI’de İleri İmalat Teknolojileri Uygulamaları ve Yan Sanayi Kullanımı konulu bir sunum gerçekleştirdi.

+
3
4
BAKANDAN PROJEYE BÜYÜK DESTEK
13 : 42

Eskişehir Valiliği ile Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC) arasında “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi” işbirliği protokolü çerçevesinde, programın ilk ayağı olan 12. Sınıf öğrencilerinin TEI’deki stajları Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından 30 Eylül 2015 tarihinde TEI Tesislerinde düzenlenen törenle başlatıldı.

TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit; kısa bir TEI ve ESAC tanıtımının ardından, proje ile ilgili bilgi verdi. Projenin teknik ve mesleki anadolu lisesi öğrencilerinin aldıkları mesleki eğitime ek olarak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, profesyoneller eşliğinde yönlendirilerek ülkemizin kalifiye teknik personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti.

Daha sonra kürsüye çıkan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, konuşmasına projeye verdiği desteklerden dolayı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Mahmut Faruk Akşit’e teşekkür ederek başladı. Projenin meslek liselerinin eski ihtişamlı günlerine dönmesine yardımcı olacağını belirten Tuna, Eskişehir sanayisinin kalifiye personel ihtiyacını karşılayacak projenin diğer illere de örnek teşkil etmesini diledi.

Son olarak kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, projede emeği bulunan başta Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Mahmut Faruk Akşit’e teşekkür etti. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürüttüklerini belirten Avcı, önümüzdeki günlerde bu projeyi daha kapsamlı hale getirip tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak istediklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından TEI Genel Müdürü Akşit, Bakan Avcı’ya plaket verdi. Avcı ise Genel Müdür Akşit’e kalem hediye etti. Plaket törenin ardından Bakan Avcı, temsili olarak bir öğrenciye iş kıyafetlerini ve yaka kartını vererek projeyi başlattı. Son olarak Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı stajyer öğrencilerinden biri ve usta öğretici ile tezgah başında hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

+
3
4
EĞİTİME BÜYÜK DESTEK
13 : 41

Eskişehir Valiliği ve TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC) arasında “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi İşbirliği Protokolü” 15 Eylül 2015 tarihinde Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’nin Eskişehir kampüsünde düzenlenen törenle imzalandı.

TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit; kısa bir TEI ve ESAC tanıtımının ardından, imzalanacak protokolle teknik ve mesleki anadolu lisesi öğrencilerinin aldıkları mesleki eğitime ek olarak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, profesyoneller eşliğinde yönlendirilerek ülkemizin kalifiye teknik personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Bu sosyal sorumluk projesiyle TEI’nin başını çektiği Eskişehirli firmaların şehrimize karşı olan sorumluluklarını yerine getireceklerini düşündüğünü ifade etti.

TEI ve ESAC’a projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna, bölgemizde nitelikli mesleki ve teknik eğitim almış, kendini çağın gereklerine göre yenileyen işgücüne ihtiyaç duyulduğunu belirterek bu ihtiyaca cevap vereceğini ümit ettiği “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi”nin bu bakımdan birçok açıdan faydayı ve olumlu sonuçları da beraberinde getireceğini düşündüğünü aktardı.

Konuşmalarının ardından karşlıklı imzalanan protokolün ardından tören sona erdi.

+
3
4
TEI İLK MEZUNLARINI VERDİ
13 : 41

TEI, 2 yıldır sürdürdüğü 'Meslek Lisesi Koçları Programı' adlı sosyal sorumluluk projesinin ilk mezunlarına diplomalarını Eskişehir Merkez Yerleşkesinde düzenlediği tören ile verdi.

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) tarafından koordine edilen “Meslek Lisesi Koçları Programı” kapsamında  gönüllü TEI çalışanlarının koçluğu eşliğinde toplantılarve sosyal etkinlikler düzenlenmiştir. Toplantılarda; Güvenle Hedefe Doğru, Zaman Yönetimi, Sürekli Öğrenme ve Gelişme, Sorumlu Vatandaşlık, Ekip Çalışması, Özgeçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri, Problem Çözme ve İş Etiği konularında eğitim verilmiştir. Programa, TEI’den 12 koç,  Eskişehir Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden ise 72 öğrenci katılmıştır.

Törende diploma alan öğrencilere hitap eden TEI Genel Sekreteri Kemal Levent Tüfekçi,  programda dahilindeki eğitimlerde, öğrencilerin hayatları boyunca her ortamda donanımlı birer birey olma yolunda kullanacakları bilgileri vermeyi hedeflediklerini ifade etti. Tüfekçi ayrıca, programa gönüllü olarak katılan TEI çalışanlarına teşekkür etti.

Türkiye’de uçak motoru üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünya savunma ve havacılık sanayi şirketleri arasında  yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., çeşitli alanlarda sürdürdüğü sosyal sorumluluk projelerine devam etmektedir.

 

+
30
5
TEI 30. YILINI KUTLADI
11 : 21

Uçak motoru sanayiinde bir dünya markası olan TEI, 30. Yılını Eskişehir Merkez kampüsünde düzenlenen coşkulu bir etkinlikle kutladı. TEI personeli ve ailelerinden oluşan yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı etkinlikte piknik yapıldı, çocuklar fidan dikti, aileler dünyaya ihraç edilen uçak motoru üretim sahasını gezdi. Oyunların oynandığı, hediye çekişilerinin yapıldığı etkinlikte TEI çalışanları ve aileleri 30. Yıl heyecanını hepbirlikte yaşadı.

TÜRKİYE’de uçak motoru üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünya savunma sanayi şirketleri arasında  yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., 30. Yılını kendine yakışan bir etkinlikle kutladı. Geleneksel olarak her yıl düzenlenen piknik, TEI’nin Eskişehir’deki yemyeşil kampüsünde düzenlendi. Etkinlikte Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir,  Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Dörtkaşlı ve yaklaşık 4 bin kişilik TEI personeli ailesi bir araya geldi. Fabrika gezisi ile başlayan etkinlikte aileler, F-16’ların, insansız hava araçlarının ve dünyanın dört bir yanına uçan yüzlerce uçağın motor parçalarının üretildiği alanı gezdi, eşlerinin ve anne – babalarının çalışma alanlarını  görme fırsatı buldu. Fabrika gezisinin ardından TEI çalışanlarının çocukları toprağa fidan dikmenin ve can suyu vermenin mutluluğunu yaşadı.

OYUNLAR OYNANDI, ÇEKİLİŞLER YAPILDI

Yaklaşık 4 bin kişinin bir araya geldiği piknikte lezzetli ikramlar sunuldu. Kafkas oyunları, büyük bir heyecana sahne olan “30. Yılda 30 Hediye Çekilişi” ve unutulmaz havai fişek gösterileriyle eğlenceli dakikalar yaşayan TEI çalışanları ve aileleri hem eğlendi hem kaynaştı. Etkinlik sonrasında konuşma yapan Eskişehir Valisi Göngür Azim Tuna, TEI’nin hem ülkemiz savunma sanayi için hem de Eskişehir için çok önemli bir değer olduğunu vurguladı. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ise, yapmış olduğu konuşmada 30 yıldır hayatını TEI ailesine emanet ederek güven içerisinde uçtuğunu ifade etti. TEI yönetim kurulu başkanı Muharrem Dörtkaşlı yapmış olduğu konuşmada TUSAŞ ailesinin büyüklüğüne dikkat çekerek çalışanların ve ailelerinin yapmış oldukları özverilere değindi. Ev sahibi olarak TEI Genel Müdürü Mahmut F. Akşit ise TEI’nin erişmiş olduğu seviyeyi anlatan kısa bir sunumun ardından bu başarıya ortak olan tüm çalışanlara ve ailelerine teşekkür etti. Yoğun programı dolayısıyla etkinliğe iştirak edemeyen Eğitim Bakanı Nabi Avcı, göndermiş olduğu telgraf ile dünya çapında bir uçak motoru ana üreticisi olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren TEI’ye ve çalışanlarına teşekkür ederek 30. yıl kutlamasında bulundu. 2014 yılında yüzde 75’i sivil, yüzde 25’i askeri 236 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren TEI, bu seneki 300 milyon dolarlık hedefi ile Türkiye’nin savunma alanında teknoloji üssü olma hedefinde önemli bir yere sahip.