X
BİZİ TAKİP EDİN
NE ARAMIŞTINIZ ?
DİLİ SEÇİNİZ.
TR
EN
Haberler
+
12
12
TEI’DEN STRATEJİK ORTAKLIK
12 : 19

Havacılık motorlarında Türkiye’nin lideri TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.  ülkemizin dışa bağımlılığını azaltma yolunda stratejik bir ortaklığa imza attı ve Gür Metal Hassas Döküm San. ve Tic. A.Ş.’nin (Gür Metal) %51 hissesini satın aldı.

TEI ve Gür Metal Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından desteklenen Metal Havacılıkta Kullanılan Titanyum Hassas Döküm Prosesinin Geliştirilmesi (İNCİ) Projesi ve Havacılıkta Kullanılan Nikel Süperalaşım Malzeme ve Üretim Proseslerinin Geliştirilmesi (KRİSTAL) Projesi’nde birlikte çalışmaktaydı.

TEI’nin yürütmekte olduğu TS1400 Turboşaft Motoru ve diğer milli motor projelerinde kullanılabilecek titanyum parçalarının dökülmesi konusundaki yerli tedarikçi olan Gür Metal, aynı zamanda söz konusu motor projelerinin türbin palelerinin tek kristal ve yönlendirilmiş katılaşma ile dökümünde ve büyük çaplı türbin parçalarının nikel bazlı süperalaşımlar kullanılarak polikristal olarak dökümünde Tübitak MAM ile birlikte ülkemizdeki tek tedarikçi durumundadır. Kritik motor parçalarının üretimi için vakum hassas döküm teknolojisine sahip Gür Metal firmasının % 51’lik hissesinin satın alınması ile TEI ihtiyaç duyduğu hassas döküm motor parçalarını yerli olarak üretebilme ve tedarik edebilme avantajına sahip oldu.

+
18
10
MMG 3. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi
10 : 40

MMG 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesinin ilk gününde Genel Müdürümüz Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, millî motor projelerimiz ve teknoloji geliştirme çalışmalarımız ile ilgili konuştu.

+
17
10
17. Eskişehir Kalite Şöleni
14 : 16

Anadolu Üniversitesi'nde gerçekleşen ve resmi sponsor olarak destek verdiğimiz 17. Eskişehir Kalite Şöleni'nde yerimizi aldık.

+
17
10
MMG 3. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi
14 : 8

17-18 Ekim tarihlerinde gerçekleşen ve sponsor olarak desteklediğimiz MMG 3. AR-GE İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'nin ilk gününde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez standımızı ziyaret etti.

+
12
10
TEI, PD170 MOTORUNU BAYKAR A.Ş.’ YE TESLİM ETTİ
15 : 28

TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.’nin 2012 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı sözleşme ile başlatılan Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen PD170 turbodizel havacılık motoru, BAYKAR platformlarında kullanılmak üzere BAYKAR A.Ş.’ye teslim edildi. BAYKAR A.Ş.’ye ait, dizel itki sistemli platforma entegrasyonu başlatılacak olan motorun, bu platformu 2019 yılının ilk yarısında havalandırması bekleniyor.

2017 yılının Ocak ayından bugüne kadar toplam 3000 saatten fazla motor çalıştırılması gerçekleştirilen,  20.000 feet yükseklikte sağladığı 170 beygir gücü ile irtifa gücü konusunda sınıfında lider, yakıt tüketimi ve güç/ağırlık oranı konusunda sınıfının en iyilerinden olan PD170 turbodizel motorunun 2019 yılının ikinci yarısında tüm kalifikasyonu tamamlanmış olacak.

+
10
10
TEI’YE EN İYİ TEDARİKÇİ ÖDÜLÜ: 2 YIL ÜST ÜSTE DÜNYANIN EN İYİSİ SEÇİLDİ
11 : 7

TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., dünyanın en çok tercih edilen CFM56 ve LEAP motor programları için yüksek kaliteyle üretmekte olduğu çok sayıda farklı parça, sunduğu rekabetçi fiyatlar ve gerçekleştirdiği zamanında sevkiyattan dolayı En İyi Tedarikçi Ödülü’ne layık  görüldü.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, GE Aviation ve SAFRAN Aircraft Engines tarafından Şanghay’da düzenlenen ve programın dünya genelinde tüm motor tedarikçilerinin katıldığı “2018 CFM Global Sourcing Supplier Symposium Asia” organizasyonunda ödülü TEI adına aldı. Ödülün gurur verici olduğunu aktaran Akşit, bu mutluluğu  iki yıldır üst üste TEI’ye yaşatan tüm çalışanlara teşekkür etti. TEI geçen yıl da dünya genelinde en iyi LEAP tedarikçisi ödülünü kazanmış, ödülü Paris Airshow’da almıştı.

+
24
9
TEI ÇALIŞANLARI GELENEKSEL AİLE PİKNİĞİNDE BULUŞTU
17 : 39

TEI çalışanları ve aileleri 16 Eylül Pazar günü, TEI Kampüsü’nde düzenlenen “Geleneksel TEI Aile Pikniği”nde bir araya geldi. Piknikte konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TEI’de görevde olduğu sürede personel sayısının iki katına çıktığını vurgulayarak, TEI çalışanları tarafından tasarlanan ve üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli turbodizel havacılık motorlarının güç verdiği platformların uçtuğunu belirtti. Turboşaft Motor Geliştirme Projesindeki aşamaları da çalışanlarla paylaşan Akşit, tüm çalışanlara katkılarından dolayı teşekkür etti. Konuşmanın ardından, TEI’nin 33. yılına özel düzenlene 33 hediye çekilişinde, çalışanlara hediyeleri dağıtıldı. Yaklaşık 6000 kişininin katıldığı piknik, çocuklara ve ailelere yönelik düzenlenen çeşitli aktiviteler ve aile fotoğrafının çekilmesinin ardından son buldu.

+
24
9
TEI GELECEĞİN MÜHENDİSLERİNİ YETİŞTİRİYOR
17 : 38

24 Eylül tarihinde TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.’nin Eskişehir yerleşkesinde düzenlenen törenle, TEI ve Gebze Teknik Üniversitesi arasında bir iş birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, Gebze Teknik Üniversitesinde; Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerinde 3. ve 4. sınıflarda okuyan ve gerekli kriterleri sağlayan öğrenciler TEI’de uzun dönemli staj programına kabul edilecekler. TEI Yönetim Kurulu Başkanı Temel Kotil, TEI Genel Müdürü Mahmut F. Akşit, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan ve Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bülent Akbaş’ın katıldığı törende, proje ile genç mühendis adaylarının üniversitede öğrendikleri teorik bilgileri, TEI’nin mühendislerinden edinecekleri tecrübeler ile harmanlayarak ülkemizin savunma ve havacılık sektörüne katkı sağlayacak şekilde pratiğe dönüştürmelerinin hedeflendiği aktarıldı.

+
2
8
TEI'DEN ALTYAPI ATILIMI
9 : 15

TEI, gaz türbinli ve pistonlu motorların beyni olan FADEC (Sayısal Motor Kontrol Sistemi) ve elektrikli sistemlerin geliştirilmesinde, kritik altyapı ihtiyacı olan laboratuvarların açılışını gerçekleştirdi. Bu kapsamda  açılışı yapılan laboratuvarlardaki altyapı sayesinde; motor kontrol sistemi, elektriksel güç üretim sistemi, elektrikli itki sistemi donanımlarının ön prototip geliştirme faaliyetlerinin tamamı yürütülebilecek. Kontrol  Laboratuvarı'nın döngüde donanım olanakları,  kontrol sistemlerinin motor ve platform üzerindeymiş gibi geliştirilmesine ve testlerine imkan tanımaktadır. Yazılım Laboratuvarı'nın imkanları ile mikrodenetleyicilere ve işlemcilere can veren gömülü yazılım katmanları geliştirilmekte ve doğrulanabilmektedir. Elektrik-Elektronik Laboratuvarı'nda ise; FADEC, Güç/Alternatör Kontrol Ünitesi, Kızdırma Bujisi Kontrol Ünitesi, Elektrikli İtki Kontrol Ünitesi ve Motor Sürücüsü donanımı ön prototip PCB (Baskılı Devre Kartı) kart üretimi ve dizgisi, ölçüm-test ekipmanları ile  rigler üzerinde doğrulanması mümkün olmaktadır. Depolama altyapısı sayesinde de elektronik donanım tasarım faaliyetlerinde kullanılan nem ve sıcaklığa duyarlı komponentler, nem ve sıcaklık koşullandırıcı kabinler içerisinde uzun süre saklanabilmektedir. Motorlara hükmeden elektriksel kontrol sistemlerinin çevresel koşullara dayanımı arttıracak test sistemlerinden bazıları da devreye alındı. Böylece çevresel koşul testleri tasarım aşamasında çok daha fazla şekillendirici olabilecek.Yapılan bu yatırımlar  sürdürülerek özgün kontrol ve elektriksel güç üretim sistemlerinin daha etkin bir şekilde geliştirilmesine devam edilecektir.

+
12
7
5. Geleneksel TEI Yaz Spor Okulu Tamamlandı
17 : 37

TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tarafından, TEI çalışanlarının 6 - 14 yaş grubundaki çocuklarına yönelik düzenlenen TEI Yaz Spor Okulu, 12 Temmuz Perşembe günü yapılan törenle tamamlandı. Organizasyonda, 3 hafta süreyle, 229 çocuk; basketbol, voleybol, futbol, tenis, paten, binicilik ve yaratıcı drama olmak üzere 7 farklı branşta eğitim aldı.

Törende konuşan TEI İnsan Kaynakları Direktörü Yeliz Çetinkaya, yaz spor okulunun çocuklara sporu sevdirmek ve ilgi duydukları branşta kendilerini geliştirme fırsatı vermek amacıyla düzenlendiğini belirtti. 5.’si düzenlenen TEI Yaz Spor Okulu’nun her sene gelişerek devam ettiğini aktaran Çetinkaya, bu sene eklenen binicilik eğitiminin özellikle ilgi gördüğünü paylaştı ve bu etkinliğin bundan sonraki yıllarda da devam edeceğini müjdeledi.

TEI Üst Yönetimi, spor eğitmenleri, TEI çalışan ve ailelerinin katıldığı törende sertifikalarını alan genç sporcuların coşkusu görülmeye değerdi. Törende ayrıca tüm eğitmenlere plaket takdim edildi.

+
3
7
TEI, ÇALIŞAN BAĞLILIĞI VE BAŞARI ÖDÜLÜ ALDI
10 : 7

TEI, AON Hewitt Türkiye tarafından her yıl düzenlenen Best Employers Ödül Töreni'nde, çalışanların değerlendirmeleri doğrultusunda verilen Çalışan Bağlılığı Başarı Ödülü'ne layık görüldük. Tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.

+
3
7
TEI, 2017 İHRACATIN ŞAMPİYONLARI İKİNCİLİK ÖDÜLÜNÜ ALDI
9 : 52

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen 2017 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde, "Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatı" kategorisinde 2.'lik  ödülünü aldı.

+
11
6
İHRACAT BAŞARI ÖDÜLÜ TEI'NİN
16 : 15

Havacılık motorlarında bir dünya markası olan TEI, 2017 yılında gerçekleştirdiği 268 Milyon Dolarlık ihracat rakamı ile savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firmalar arasında 2.’lik ödülünü aldı.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçılar İhracatçıları Birliği (SSI)’nin 3 Nisan’da gerçekleştirilen, 2017 Yılı Başarılı İhracatçılar Ödül Töreni ve 2017 Yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nda, Savunma ve Havacılık alanında 2017 yılında en çok ihracat yapan firmalara ödülleri verildi.

Türkiye’nin lider uçak motoru parçası üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünyadaki  savunma ve havacılık şirketleri arasında yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., elde etmiş olduğu ihracat rakamları ile Savunma ve Havacılık Sanayii dalında TUSAŞ’ın ardından 2. oldu. Ödülü, TEI Tasarım Mühendisliği Direktörü Ahmet Fındık, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ile SSI Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş’ten aldı.

2017 yılında 268 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren TEI, sahip olduğu altyapı ve teknik kabiliyetle, ürettiği yüksek kaliteli ürün ve hizmetler ile uluslararası alanda tanınan ve tercih edilen lider firma olmayolunda emin adımlarla ilerlemektedir.