X
BİZİ TAKİP EDİN
NE ARAMIŞTINIZ ?
DİLİ SEÇİNİZ.
TR
EN
Haberler
+
18
9
TEI ÇALIŞANLARI GELENEKSEL AİLE PİKNİĞİNDE BULUŞTU
10 : 31

TEI çalışanları ve aileleri 11 Eylül Pazar günü, TEI Kampüsü’nde düzenlenen “Geleneksel TEI Aile Pikniği”nde bir araya geldi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, TEI’nin hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini belirterek tüm çalışanlara teşekkür etti. TEI Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve General Electric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür’ü Canan Özsoy ise gerçekleştirilen başarılı çalışmalar için TEI çalışanlarına teşekkür etti ve bu başarıların devamının geleceğine inandığını belirtti. Konuşmaların ardından, Mayıs ayında 7 farklı branşta düzenlenen Geleneksel TEI Bahar Turnuvasında dereceye giren çalışanlar düzenlenen törenle kupalarını aldı. Yoğun bir katılımın olduğu etkinlik, çocuklara ve ailelere yönelik düzenlenen çeşitli aktivitelerin ardından son buldu.

+
3
4
MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI (JSF) PROJESİ
8 : 51

MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI (JSF) PROJESİ MOTOR NİHAİ MONTAJ HATTI KURULUMU, AKTİVASYONU VE 1NCİ HİBM K.LIĞI T-11 BREMZESİ MODİFİKASYON SAFHASI PROJESİNDE İMZALAR ATILDI

‘Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi Motor Nihai Montaj Hattı Kurulumu, Aktivasyonu ve 1’nci HİBM K.lığı T-11 Bremzesi Modifikasyon Safhası Projesi’ imza töreni Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in katılımı ile 23 Mart 2017 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı SSİK toplantı salonunda gerçekleşti.

Motor Nihai Montaj / Test Hattı ve Avrupa Bölgesi Depo Seviyesi Bakım (DSB) Merkezi Kurulumu çalışmaları kapsamında tamamlanan planlama ve yönetim safhasını takiben imzalanan bu sözleşme ile, Tusas Motor Sanayii A.Ş. (TEI), 1. HİBM T-11 Test Bremzesi Modifikasyonu ve Motor Nihai Montaj / Test (FACO) Hattının Kurulumu’nu üç yıllık bir proje takvimi içerisinde Eskişehir 1. HİBM K.’lığında gerçekleştirecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Uçak Daire Başkanlığı önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında gerçekleştirilecek kabiliyet kazanımı, sadece Türkiye envanterine girecek motorların montaj ve test işleri için olmayıp, aynı zamanda bölgesel motor bakım, onarım ve revizyon test iş kapsamları için 1. HİBM K.lığında bir tesis ve altyapının kurulumuna da hizmet edecek. 

Tüm zamanların en büyük savunma sistemleri tedarik projesi olarak nitelendirilen JSF projesi kapsamında, Tusas Motor Sanayii A.Ş. (TEI) ana yükleniciliği ve birden fazla yerli alt yüklenicinin görev almasıyla gerçekleştirilecek bu proje ile 1.HİBM K.’lığı, Avrupa bölgesindeki tüm kullanıcılara ait JSF uçaklarının motorlarına ağır bakım, onarım hizmeti vermek üzere kurulacak ilk merkez olacak. 

+
13
3
KIZ ÖĞRENCİLER TEI İLE HAVACILIĞA İLK ADIMI ATTI
12 : 17

Havacılık motorlarında Türkiye’nin lider firması TEI,  Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nı düzenlediği iki organizasyonla bir kez daha görkemli bir şekilde kutladı.

          8 Mart 2017 Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde lisede okuyan kız öğrencileri havacılık sektörüne özendirmek amacıyla “Model Uçak Yapma ve Uçurma Yarışması’nı düzenledi.

          Öğleden sonra ise havacılığa ilgi duyan kız öğrencilere sektörün daha yakından tanıtılması amacıyla düzenlenen etkinlikte konuşan havacılık alanında ilham kaynağı olan kadınların ortak mesajı, kadın liderlerin artmasının ülkemizin potansiyelini tam olarak ortaya çıkaracağı oldu.

Dünyanın ilk kadın pilotunun lisanslandırıldığı tarih olan 8 Mart 1910 anısına, 2010 yılından itibaren 8 Mart’ı kapsayan hafta, farklı ve anlamlı bir tema ile “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda TEI, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile 8 Mart günü iki farklı etkinlik düzenledi. Sabah düzenlenen ilk etkinlikte, Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 20 farklı okuldan 40 kız öğrenci Maket Uçak Yapma ve Uçurma Yarışması’na katıldı. Yarışmada en güzel model uçağı yapma kategorisinde birinciliği Prof. Dr. Orhan Oğuz Anadolu Lisesi alırken, yaptığı model uçağı en uzun süre uçurma kategorisinde ise Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  birincilği elde etti.

‘Havacı Kadınlar’ söyleşide buluştu, kız öğrencilere ilham verdi

Öğleden sonraki ikinci etkinlik ise  ‘TEI Havacı Kadınlar Buluşması’ydı. Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi’nin toplantı salonunda gerçekleşen söyleşide havacılığa ilgi duyan kız öğrencilere sektör tanıtıldı. Söyleşide konuşan General Electric Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü ve TEI Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Aybike Molbay, İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melike Nikbay, Türk Hava Yolları A320 İkinci Pilotu Gökçe Kübra Tuğran Yıldırım, TEI MRO Müdürü Pınar Günaydın ve Defence Turkey Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ayşe Akalın’ın kız öğrencilere verdiği ortak mesaj sevdikleri mesleği  bularak o konuda kendileri geliştirmeleri oldu. Sektördeki deneyimlerini paylaşan konuşmacılar havacılık sektöründe kadın çalışan sayısının az olduğunu belirterek kız öğrencileri havacılık kariyer yapma konusunda özendirdiler. Soru cevap ve plaket takdiminin ardından etkinlik son buldu.

+
2
3
TEI İSTİHDAMA KATKI SÖZÜNÜ TUTUYOR
11 : 10

TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. sözünü tutma yolunda ilk adımı attı.

Türkiye’nin; “Rekabetçi ve özgün güç sistemleri sahibi olma” vizyonunu gerçekleştirme misyonunu üstlenen TEI, geçtiğimiz günlerde, ülkemizin istihdam seferberliğine  beklentinin 4 katı destek sağlayacağını açıklamış ve bu kapsamda, 2017 yılı içinde 207 beyaz yaka ve 167 teknisyen olmak üzere toplam 374 kişiye iş imkanı sağlayarak, nitelikli iş gücünü %20 artıracağını duyurmuştu.

İşkur tarafından işsizliğin azaltılmasına yönelik  yürütülen İşbaşı Eğitim Programı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından koordine edilen “Türk Havacılık Sektörüne Üst Düzey Nitelikli Teknik Eleman Yetiştirilmesi Projesi” kapsamında TEI, mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere sektörün ihtiyaçları doğrultusunda aldıkları eğitimi pratiğe dönüştürme imkanı sağlayarak hem kendi kalifiye işgücü ihtiyacını karşıladı hem de iş tecrübesi olmadığı için iş bulma imkanı olmayan kişilere iş imkanı sağladı.

TEI, 01 Mart 2017 tarihinde gerçekleşen Toplu İşbaşı Töreni’nde her iki programa katılarak sınavda başarılı olan 57 kişiye personel kimlik kartlarını teslim edip işbaşı yaptırtarak istihdama katkı sağlama sözünün ilk etabını gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını yapan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu istihdam seferberliğine hedefin 4 katı katkıda   2017 yılında katkıda bulunacağımızı daha önce belirtmiştik. Bugün de 57 kişinin işbaşı törenini gerçekleştirerek sözümüzü tutmuş olduk. Bu süreçte Çalışma ve İşkur İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı  teşekkür ederiz. Bu vesileyle yeni bir İşbaşı Eğitim Programı’na başlayacağımızın müjdesini vermek isterim dedi.

Eskişehir Valisi Azmi Çelik ise konuşmasında TEI’nin gerçekleştirdiği bu programın ülkemizde gerçekleştirilen istihdam seferberliğinin güzel bir örneği olduğunu belirterek TEI’ye katkısından dolayı teşekkür etti.

          Yeni TEI personeline kimlik kartlarının dağıtılmasının ardından tören son buldu. 

+
17
2
İstihdam Seferberliğine TEIden Büyük Katkı
8 : 7
TEIDEN İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE 4 KAT DESTEK
+
9
2
TEI, Türkiye nin İlk Milli Turboşaft Motorunu Geliştirecek
14 : 8
Milli Turboşaft Motoru Geliştirme Projesi için İmzalar Atıldı
+
13
10
TEI, SAVUNMA VE HAVACILIKTA ENDÜSTRİYEL İŞBİRLİĞİ GÜNLERİ’NDE
14 : 34

Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider şirketi TEI, Ankara Congresium’da 11-13 Ekim tarihlerinde düzenlenen Savunma ve Havacılıkta İşbirliği Günleri’ne katıldı.

TEI’nin stant açarak katıldığı organizasyonda Satınalma ve Yan Sanayi Geliştirme  Müdürlükleri tedarikçilerle toplantılar gerçekleştirerek yeni iş fırsatları için zemin yokladı. Program kapsamında TEI Kalite ve İmalat Mühendisliği Direktörü Turgut Çiçek TEI’de İleri İmalat Teknolojileri Uygulamaları ve Yan Sanayi Kullanımı konulu bir sunum gerçekleştirdi.

+
7
10
TEI’DEN AR-GE MERKEZLERİ TANITIMINA DESTEK
13 : 57

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Ar-Ge ve Tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi ile ilgili firmaları bilgilendirmek, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olma potansiyeline sahip firmaların bu desteklerden yararlanmasını sağlamak üzere tüm ülke çapında bir tanıtım çalışması başlatıldı. Bu tanıtım  çalışmasının 6 Ekim tarihinde gerçekleştirilen Eskişehir ayağında, 2014 ve 2015 yıllarında arka arka iki kez Türkiye’nin Havacılık alanında en başarılı ARGE Merkezi seçilen TEI, tecrübelerini paylaşmak adına Bakanlık tarafından programa davet edildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar’ın  konuşmasının ardından, TEI ’yi temsilen Teknoloji Programları Müdürü ve aynı zamanda TEI Ar-Ge Merkezi Sorumlusu Semih Pilatin Ar-Ge Merkezi olmanın TEI’ye sağladığı kazanımlar, TEI  Ar-Ge Merkezinin yıllar itibarıyla yaşadığı gelişim ve bu kapsamda yapılan çalışmaları anlatan bir sunum gerçekleştirdi. 

+
7
10
TEI, İSTANBUL AIR SHOW’DA YERİNİ ALDI
13 : 48

Bölgenin en büyük sivil havacılık fuarı olma özelliği taşıyan İstanbul Air Show’da Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider şirketi TEI, yeni ürünlerini sergileme fırsatı buldu.

6 Ekim’de başlayan ve 4 gün sürecek İstanbul Air Show açılış töreninin ardından fuar alanını gezen  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan  TEI standını ziyaret etti. Ziyaret esnasında TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit Türkiye’nin Özgün Helikopterine güç verecek TS1400 motoru ile MALE sınıfı insansız hava araçları için geliştirilen PD170 motorunun modelleri hakkında Arslan’a bilgi verdi. Ayrıca Akşit, geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan İleri İmalat Teknolojileri binasında üretilecek olan yüksek geometrik karmaşıklığa sahip 5 kademe blisk parçalarını tanıttı. 

+
5
10
TEI’DEN YENİ BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ
12 : 4

Eskişehir’e karşı sorumluluğunun bilinciyle bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk faaliyeti gerçekleştiren TEI, Eskişehir Devlet Hastanesi ile üçüncü işbirliğine imza attı.

İşbirliği doğrultusunda TEI, hastane bünyesinde bulunan Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi (AMATEM) binası önündeki boş alanın hastane yönetiminden gelen talep üzerine AMATEM’de tedavi görenlerin rehabilitasyon sürecini hızlandıracak bir ortamını oluşturulması için gerekli düzenlemeleri yaptı.  

Bu kapsamda zeminin düzenlenmesi, basketbol, voleybol ve mini futbol oynanacak ekipmanla donatılması, ziyaretlerin uygun ortamda gerçekleştirilebilmesi için çardak kurulması ve tüm alanın çitle çevrilmesi TEI tarafından gerçekleştirildi. 

4 Ekim tarihinde Eskişehir Devlet Hastanesi AMATEM’de gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Hastane Başhekimi Murat Çilekar savunma ve havacılık sektöründeki başarılı çalışmalarının yanısıra sağlık alanına yönelik yürüttüğü sosyal sorumluluk projelerinden dolayı TEI’ye teşekkür etti. TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ise bu tarz Eskişehir’e değer katan projelerde yer almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti paylaşarak Eskişehir’e katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirtti. 

Alanın açılışının ardından AMATEM’de tedavi görenler tarafından el sanatları çalışmalarından oluşan sergiyi gezen Akşit’e hastane yönetimi günün anısına sergiden bir çalışmayı hediye olarak sundu.  

+
5
10
TEI, YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİ İLE İSTANBUL AIR SHOW’DA
11 : 55

Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider şirketi TEI, sivil ve askeri alanda Türkiye’nin önemli havacılık fuarı olan İstanbul Air Show’a katılıyor.

TEI, 6-9 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek İstanbul Airshow yeni nesil ticari uçaklarda en çok tercih edilen GE LEAP motoru için GE’nin yanı sıra dünyadaki tek tedarikçi olarak ürettiği yüksek geometrik karmaşıklığa sahip 5 kademe blisk parçalarını sergileyecek. Ayrıca TEI standında Türkiye’nin Özgün Helikopterine güç verecek TS1400 motoru ile MALE sınıfı insansız hava araçları için geliştirilen PD170 motorunun modelleri  de görücüye çıkarılacak. 

+
22
9
TEI, İleri İmalat Teknolojileri Binasını Görkemli Bir Tören ile Hizmete Açtı
11 : 22

Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lider şirketi TEI, İleri İmalat Teknolojileri Binası’nın açılışını Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ve diğer katılımcılar ile birlikte gerçekleştirdi.

İleri İmalat Teknolojileri Binası’nda üretilecek motor parçaları ile 2035 yılına kadar yaklaşık 2 milyar dolar satış/ihracat gerçekleştirilecek.  

Açılış konuşmasını yapan TEI Genel Müdürü Mahmut F. Akşit, bu yatırımla TEI’nin LEAP motorlarının dünyadaki en büyük motor parça tedarikçisi konumuna geldiğini belirtti. Akşit ayrıca, 10 milyon dolara mal edilen binanın, içerisindeki imalat ekipmanları ile birlikte toplamda 110 milyon dolara ulaşan bir yatırım bedelinin olduğunu, buna karşılık önümüzdeki 20 yıl içerisinde 2 milyar dolarlık ihracatın bu yeni binada üretilecek parçalarla gerçekleştirilmesinin hedeflendiği söyledi.

Akşit’in konuşmasının ardından sahneye çıkan General Electric Aviation Askeri Sistemler Satış Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mike Wilking, geleceğe yönelik yatırımların sürdürüleceğini aktararak, 30 yılı geçen bu ortaklık ile TEI’nin dünyanın sayılı motor tedarikçilerinden birisi konumuna gelmiş olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Aynı zamanda Eskişehir Milletvekili olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yaptığı konuşmada, TEI’nin Eskişehir için taşıdığı öneme değindi. Hem sosyal hem de eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerle sadece Eskişehir sanayisine değil, Eskişehir sosyal hayatına da büyük değer kattığını belirtti.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, 15 Temmuz kalkışmasından bugüne gelinen noktaya dikkat çekti. Asker kıyafeti giymiş teröristlere karşı hem Muharip Hava Kuvvet Komutanlığı’nın gerçekleştirdiği operasyonları, hem de demokrasiye sahip çıkan Eskişehir halkını bir kez daha tebrik etti. TEI’nin bugüne kadarki başarılarına değinen Milli Savunma Bakanı, dünyanın önde gelen bir motor parça tedarikçisi konumuna gelen ve Eskişehir’i bu alanda dünyadaki sayılı merkezlerden biri haline getiren TEI’nin Türkiye için gurur kaynağı olduğunu belirtti. Türkiye’ye güvenen firmaların her zaman kazandığını belirten Işık, General Electric’in bu durumun en güzel örneği olduğunu söyledi. İnsansız hava araçlarında kullanılan dizel motorun tasarımının tamamlandığını ve 2018 yılı içerisinde imal edileceğini belirterek bu tasarım sayesinde hiç bir kısıtlamaya tabi olmaksızın ihraç edilebileceğini söyleyen Fikri Işık, bu başarılarından ötürü TEI yöneticilerini ve çalışanlarını tebrik etti.

5 yıl içerisinde özgün uçak motorunun üretileceğini müjdeleyen Milli Savunma Bakanı, bu motorun TEI’de üretileceğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından TEI’nin yürüttüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonuyla gerçekleştirilen İş Başı Eğitim Programı’nı tamamlayarak TEI’de iş başı yapacak 31 çalışana, kurum kimlik kartları takdim edildi.

Daha sonra sahnede gerçekleştirilen kurdele kesimi ile İleri İmalat Teknolojileri Binası hizmete girmiş oldu.   

Açılışın ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, üretim sahasına geçerek yeni nesil motorlarda kullanılacak blisk parçasının üretimini başlatan düğmeye bastılar.

Yetkililer ile birlikte tesisi gezen Milli Savunma Bakanı, bilgilendirme toplantısının ardından TEI’den ayrıldı.

Açılışa; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir Valisi Azmi Çelik, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Eskişehir AKP Milletvekili Harun Karacan, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü (E) Korgeneral Orhan Akbaş, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Liman, TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ve bir çok üst düzey temsilci katıldı.

+
5
9
TEI Çalışanları Piknikte Buluştu
14 : 26

TEI çalışanları ve aileleri 04 Eylül Pazar günü, TEI Kampüsü’nde düzenlenen geleneksel piknikte bir araya geldi. Etkinlikte çocuklara ve ailelere yönelik çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi. Ardından  bu yıl 30.su düzenlenen ve 6 farklı branşta yaklaşık 600 TEI çalışanın katıldığı Geleneksel TEI Bahar Turnuvası şampiyonları için kupa töreni düzenlendi. Törende konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, kazananları tebrik etti ve tüm çalışanlara teşekkür ederek, bu tarz organizasyonların TEI ailesinin bağlarını güçlendirdiğini belirtti. Akşit, konuşmasının sonrasında pikniğe katılan çocuklarla vakit geçirerek eğlencelerine ortak oldu.

+
15
6
TEI DÜNYADA İLK BEŞTE
13 : 43

Havacılık motorlarında kullanılan malzemelerin tasarım analizlerinde kullanılabilmeleri için özelliklerinin yüksek doğruluk ve güvenilirlik ile bilinmesi gerekmektedir. Bu bağlamda malzeme verilerinin elde edildiği laboratuvarların uluslararası standartlara uygun çalışması ve akreditasyonu kaçınılmazdır. Bu sebeple TEI’de, 2014 yılında Tasarım Mühendisliği Direktörlüğü bünyesinde TEI Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı kuruldu.

TEI Malzeme Test ve Araştırma Laboratuvarı, 2016 Mayıs ayı itibarı ile tüm havacılık sektörü otoriterleri tarafından tanınan ve PRI (Performance Review Institute) tarafından yönetilen 18 aylık Nadcap akreditasyonunu almaya hak kazandı. Daha önce 8 farklı  özel proses grubu ile Nadcap akredite 3672 firma arasında ilk 10’da yer alan TEI, bu akreditasyonla  birlikte dünyada, 9 farklı özel proses grup akreditasyonu ile ilk 5 firma arasına girmiştir.

+
9
6
TEI İhracat İkincisi
16 : 0

Uçak motoru sanayiinde Türkiye’nin lider firması TEI, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yapılan açıklamaya göre  Savunma ve Havacılık Sanayii’nde en çok ihracat yapan firmalar arasında 2. sıradaki yerini korudu.

Türkiye’de havacılık motorları alanında lider olan ve dünyadaki  savunma ve havacılık şirketleri arasında  yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., elde etmiş olduğu ihracat rakamları ile Savunma ve Havacılık Sanayii dalında 2.liğini korudu. Tüm sektörleri kapsayan toplam ihracat sıralamasında ise 52. sıradan 47.’liğe yükseldi. Sahip olduğu altyapı ve teknik kabiliyetle, ürettiği yüksek kaliteli ürün ve hizmetler ile 2015 yılında 220 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştiren TEI, %30’a varan yan sanayii kullanımıyla ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

+
9
6
KARA ŞAHİNLERE TEI GÜÇ VERECEK
15 : 49

"Türk Genel Maksat Helikopteri Programı" kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ana yüklenici TUSAŞ, ana alt yüklenici Sikorsky Aircraft arasında sözleşmenin imzalanması ile program yürürlüğe girdi.

Projede lisanslı motor üreticisi olarak yer alan TEI, Kara Şahin helikopterlerine güç veren “T700-TEI-701D” motorunu üretecek olup, motorun  parça ve modül imalatları, motor montaj, test, satış ve satış sonrası lojistik destek hizmetleri faaliyetlerinin tamamının gerçekleştirilmesinden sorumlu olacaktır. TEI projede 109 helikopter için yedekleri ile birlikte 236 adet motoru teslim edecektir.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, projeye ilişkin olarak şu bilgileri verdi:  “Bir ilk olarak, motorun ömrü boyunca ihtiyaç duyulacak kritik parçaların yanı sıra; yanma odası gibi sıcak bölge parçaları TEI tarafından Türkiye’de üretilecek, motorların montajı ve testleri de TEI’de gerçekleştirilecek. Satış sonrası destek kapsamında, Türk nihai kullanıcıların envanterinde bulunan T700 motor ailesinin Depo Seviyesi Bakımını yerli üretim parçaları ile yapma imkânına haiz olacağız. Türkiye dışında tanımlanmış geniş bir coğrafya için de T700 motor kullanıcılarına depo seviyesi bakım hizmeti verebileceğiz. Bu program ile rekabetçi bir fiyatla tüm paydaşlara optimal fayda sağlamayı hedeflemekteyiz.”

Program kapsamında, 109 adet T70 Kara Şahin Helikopteri, 10 yıl süresince Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere 6 farklı kullanıcıya teslim edilecektir.

+
30
4
TEI'YE BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ
14 : 48

Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği’nin (SASAD) 27. Olağan Genel Kurulu, 27 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşti. 117 üye firmanın katılım sağladığı toplantıda, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından tüm üye firmaların 2012, 2013 ve 2014 yıllarındaki finansal verileri gözönüne alınarak yapılan değerlendirme sonucunda TEI, İhracat ve İşgücü Verimliliği konusundaki başarısından dolayı,birincilik ödülüne layık görüldü. TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit ödülü Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’dan aldı. Akşit yaptığı açıklamada geçen seneki ikincilik ödülünü takiben bu sene kazanılan birincilik ödülünün TEI için bir gurur kaynağı olduğunu belirterek, bu başarı için tüm çalışanlarına teşekkür etti.

+
28
4
TEI’DEN İKİNCİ ZEKA ATÖLYESİ
9 : 20

TEI, 8 Şubat 2016 tarihinde Ali Rıza Efendi İlkokulu’nda oluşturduğu ilk TEI Zeka Atölyesi’nin açılışında müjdelediği Zeka Atölyeleri’ni geleneksel hale getirme sözünü tuttu. 26 Nisan 2016 tarihinde Eskişehir’in Günyüzü İlçesi’ndeki Şehit Mücahit Top İlkokulu’nda; Günyüzü Belediye Başkanı Mehmet Remzi Arayıt, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özden Akkaya, Günyüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü Hikmet Kara ve TEI Kurumsal İletişim Danışmanı Duygu Gökduman Pilatin’in katılımıyla 2. Zeka Atölyesi’nin açılış töreni gerçekleştirildi. Törende konuşma yapan Günyüzü İlçe Milli Eğitim Müdürü Hikmet Kara, TEI Zeka Atölyesi’nin çocukların gelişimine önemli katkı sağlayacağına inandığını belirterek desteklerinden ötürü TEI’ye teşekkür etti. Öğrenciler tarafından sergilenen zeybek oyununun ardından kurdele kesilerek TEI Zeka Atölyesi öğrencilerin hizmetine sunuldu. Törenin ardından oyunlarla tanışan öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

+
22
3
TEI'YE DÜNYA ÇAPINDA ÖDÜL
17 : 10

TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. Dünya Havacı Kadınlar Haftası kapsamında, 8 Mart 2016 tarihinde  600 kişinin katılımıyla toplam 4092 pembe kağıt uçağın yapıldığı “Pembe Kağıt Uçak Meydan Okuması” (Pink Paper Plane Challenge™), sektörün kadın liderlerinin kız öğrencilerle biraraya geldiği “TEI Havacı Kadınlar Buluşması” ve Türkiye’nin havacılık motorları alanında lider şirketi olan TEI’nin ziyaret edilmesinden oluşan bir dizi organizasyon düzenlemişti. Dünya genelinde aynı hafta içerisinde 4 kıtada 44.000 kişinin buluştuğu 120 etkinlik gerçekleştirildi. TEI, genç kızlar arasında havacılık sektörü ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği etkinliklerle Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü tarafından “Dünyanın En Üretken Etkinlik Düzenleyici”si seçildi.

Bu etkinliklerin gerçekleşmesinde bizlere destek veren Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Hacı Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi yönetimine,  Herkes İçin Havacılık Derneği’ne, TEI Havacı Kadınlar Buluşması Söyleşisi’ne katılarak genç kızlarımıza ilham veren değerli konuşmacılarımız General Electric Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’a, Hv. Plt Üst. Fatma Öz’e, ODTÜ Havacılık ve Uzay Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilay Sezer Uzol’a, TEI NDT ve Özel Prosesler Kalite Müdürü Buket Topel’e, MSI Dergisi Genel Koordinatörü Naile Bayraktar’a ve etkinliğe katılan TEI kadın çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

+
16
3
Eskişehir’de Kadınlar 8 Mart’ta ‘Pembe Kağıt Uçaklarla’ Meydan Okudu
10 : 16
Türk havacılık sektörünün öncü kurumlarından TEI, Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nı anlamlı ve güçlü bir yolla kutlamak için 'Pembe Kağıt Uçak Meydan Okuması” adlı rekor denemesine imza attı. 8 Mart 2016 Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Eskişehir’de, tüm dünya ile eş zamanlı olarak ve yerel saatle 12.00 ve 12.15 arasında gerçekleşen Guinness Dünya rekoru denemesine, aralarında seçilmiş 400 kız öğrenci ve General Electric Türkiye, Türk Hava Kuvvetleri, TEI ve ODTÜ gibi kurumların alanında öncü kadın liderlerinin de yer aldığı 600 kişi katıldı.
+
9
2
TEI SAYP PROJESİ
15 : 45
TEI ATILIM ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞINİ PEKİŞTİRDİ
+
8
2
TEI ZEKA ATÖLYESİ
17 : 27
TEI İLK ZEKA ATÖLYESİ'NİN AÇILIŞINI YAPTI
+
27
1
TEI, KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE LEAP MOTORUNA AİT İLK BLİSK PARÇA SEVKİYATINI GERÇEKLEŞTİRDİ
9 : 18

TEI, en çok tercih edilen yeni nesil ticari motor olan LEAP için son dönemde alınan siparişler ile dünyanın en büyük tedarikçisi konumuna geldi. LEAP motoru Airbus A320neo ve Boeing 737 uçaklarına güç verecek. TEI’nin bu motor için ürettiği parçalar arasında bulunan 5 kademe kompresör bliskleri sahip oldukları yüksek geometrik karmaşıklık ile TEI’yi dünyada bu parçaları üretebilen sayılı şirketlerin arasına girmesini sağladı. TEI blisk parçalarının üretimini Eskişehir’deki tesislerinde gerçekleştirilecek olup, 2035 yılına kadar toplam LEAP motoru blisk parçalarına yönelik 1.2 milyar dolar tutarında satış yapacak.

LEAP motoruna ait ilk blisk parçasının sevkiyatı, TEI’nin kuruluş yıl dönümü olan 25 Ocak 2016’da TEI Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı törenle kutlandı.  TEI Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Dörtkaşlı törende “Türkiye’nin en büyük havacılık motorları şirketi olan ve 31. yaşını kutlayan şirketimiz hissedarlarınında desteğiyle her geçen gün büyüyerek, çok daha büyük bir aile olarak yoluna devam edecek. Bugün burada toplanmamızın sebebi olan,  yeni nesil motorlarda kullanılan blisk üretimi, imalat teknolojisi, disiplin ve kalite süreçleri açısından dünyada sayılı şirketlerin gerçekleştirebileceği bir proje. TEI olarak bu önemli projeyi üstlendiğimiz için gururluyuz. Bu sebeple öncelikle GE’ye TEI’ye güvendiği için, TEI çalışanlarına da bu güveni yarattıkları ve başarılı bir performans gösterdikleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Muharrem Dörtkaşlı’nın ardından söz alan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit TEI’nin 31. Kuruluş yıl dönümünü kutlayarak blisk projesinde yer alan tüm çalışanları tebrik etti. Yönetim Kurulu üyelerine günün anısına hazırlanan plaketlerin takdim edilmesiyle tören son buldu. 

+
27
1
TEI’DEN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE ANLAMLI DESTEK
8 : 50

Eskişehir’e karşı sorumluluğunun bilinciyle bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk faaliyetine imza atan TEI, projelerine bir yenisini daha ekledi. Kuruluş yıl dönümü olan 25 Ocak’ta, Eskişehir Devlet Hastanesi Kadın Doğum Kliniği’nde doğum yapan annelere yeni doğan seti hediye ederek mutluluklarına ortak oldu.

TEI Sosyal Sorumluluk Grubu’nun organize ettiği etkinliğe, TEI’den gönüllü çalışanlar katılarak o gün doğum yapan 47 anneyi tek tek ziyaret etti. TEI Sosyal Sorumluluk Grubu üyelerine eşlik eden Hastane Yöneticisi Dr. Murat Çilekar, ziyaret sonrasında bu anlamlı etkinlik için TEI çalışanlarına teşekkür etti.

+
25
1
'YILIN EKİBİ' ÖDÜLÜ TEI’NİN
13 : 21

Teknopark İstanbul'un en iyilerinin belirlendiği Altın Küp Ödül Töreni'nin ikincisi 22 Ocak 2016'da Teknopark İstanbul Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Teknopark İstanbul yerleşkesinde yer alan 120 şirketin 2015 yılı performanslarının değerlendirildiği 12 farklı kategori arasında TEI İstanbul Mühendislik Ofisi personeli “Yılın Ekibi” ödülüne layık görüldü.

İstanbul Mühendislik Ofisi, TEI’nin her geçen gün büyüyen hedefleri doğrultusunda yüksek nitelikli ve İstanbul’da ikamet etmek isteyen personel istihdamını sağlayabilmek için 2014 yılında kurulmuş olup şu anda 20 çalışan bulunmaktadır.

+
1
1
TEI'DEN ÖĞRENCİLERE DESTEK
0 : 0

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) tarafından organize edilen 'Meslek Lisesi Koçları Programı” kapsamında Haziran 2015’te ilk mezunlarını veren TEI, programa 2015 - 2017 döneminde de destek vermeye devam ediyor. Programın yeni dönemi, TEI’nin Eskişehir kampüsünde düzenlenen açılış töreni ile başladı.

Törende; TEI İnsan Kaynakları Direktörü K. Levent Tüfekçi, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Osman Anıl ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği temsilcisi Çağrı Köse ile programa katılan gönüllü koçlar ve öğrenciler hazır bulundu. Açılış konuşmasını yapan K. Levent Tüfekçi, programa 200’den fazla öğrencinin başvurduğunu ve 96 öğrencinin seçildiğini belirterek programa katılan öğrencileri tebrik etti. TEI olarak sosyal sorumluluk faaliyetlerine büyük önem verdiklerini belirten Tüfekçi, gönüllü olarak programa katılan 16 TEI çalışanına teşekkür etti. Daha sonra söz alan okul müdürü Osman Anıl, bu program dahilinde Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne destek veren TEI’ye teşekkür etti. Konuşmaların ardından koçlar ve öğrencilerin tanışması ile tören son buldu.

 

+
1
1
TEI'DEN ANLAMLI ZİYARET
0 : 0

Eğitim alanında yaptığı sosyal sorumluluk projeleriyle adından söz ettiren  TEI,  ÖğretmenlerGünü’nde Eskişehir’de halihazırda çalışmakta olan en kıdemli öğretmeni, çalıştığı okulda ziyaret etti.

TEI, bugüne kadar gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile  Eskişehir’deki en kıdemli öğretmenin Gazi İlkokulu’nda hizmet vermekte olan Kıymet Doğramacı olduğu öğrenen TEI, kendisin okulda ziyaret etti.

Ziyarette TEI’yi temsilen  Genel Sekreter K. Levent Tüfekçi, ve TEI Sosyal Sorumluluk Grubu üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Özden Akkaya ve Ali Pehlivan hazır bulundu. Öğretmenlikte 40. yılını kutlayan Doğramacı’ya  çiçek takdim eden Tüfekçi,  öğretmenlerimizin toplumun en saygıdeğer kesimi olduğunun altını çizerek  bu kutsal mesleği 40 yıldır sürdürdüğü için kendisini tebrik etti. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları da deneyimli öğretmene günün anısına bir hediye takdim ettiler.

Bu ziyarete ek olarak TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, TEI Alparslan İlkokulu öğretmenlerini TEI’de ağırladı. Akşit günün anlam ve önemine istinaden bir konuşma yaparak, değerli öğretmenlerimize teşekkür etti. Konuşmaya müteakip, TEI Alparslan Müdür Murat Arıkan,  Akşit’e desteklerinden dolayı teşekkür plaketi sundu.

+
1
1
TEI DUBAI AIR SHOW'DA
0 : 0

Türkiye’nin havacılık motorları alanındaki lideri TEI, sivil ve askeri alanda Arap körfezinin en önemli fuarları arasında yer alan Dubai Air Show’a katılarak, yüksek teknoloji ürünü çalışmalarını sergiledi.

08-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen Dubai Air Show’da; yeni nesil uçak motoru olan LEAP’de kullanılan blisk parçasının yanısıra, TEI’nin geliştirdiği özgün insansız hava aracı motoru TJ90’ın yer aldığı TEI standı, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. TEI standı fuar boyunca, sektörün önemli firmaları ile gerçekleştirilen birçok görüşmeye sahne oldu. Sivil havacılık alanında, her iki uçaktan birine ürün tedarik eder konumda olan TEI, verimli geçen organizasyon sonucunda körfez bölgesindeki etkinliğini daha da arttırmayı hedefliyor.

+
1
1
G. MCFARLAND TEI'Yİ ZİYARET ETTİ
0 : 0

Türkiye’nin de dahil olduğu JSF F-35 (Müşterek Taarruz Uçağı) projesi kapsamında, bu uçağa güç veren Pratt & Whitney (P&W) F135 motorunun bölgesel Bakım, Onarım & Revizyon Merkezi’nin, 1inci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (1inciHİBM.K.lığı) tesislerinde kurulmasına karar verilmiştir. Bölgesel bakım, onarım, revizyon ve bütün idame işletme faaliyetleri 1inci HİBM.K.lığı tesisleri çatısı altında, TEI ana yükleniciliği ile yürütülecektir. Bu çerçevede, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Hava Kuvvetleri, Joint Project Office (JPO) ve P&W temsilcilerinin katıldığı bir dizi ön hazırlık toplantılarından sonra, 2015 yılının ikinci yarısında TEI, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile birinci aşama ana yüklenicilik sözleşmesini imzalamıştır. Buna paralel olarak, TEI ve Pratt & Whitney firması arasında bir alt yüklenicilik sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmeler gereği oluşturulan iş modeli çerçevesinde Türk Hava Kuvvetleri ile TEI arasında yapılacak işbirliği ve protokol için taraflar çalışmalara devam etmektedir.

Söz konusu proje kapsamında Amerikan Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Katrina G. McFarland, yapılan çalışmaları yerinde gözlemlemek amacı ile 11 Kasım Çarşamba günü TEI’nin Eskişehir’deki tesisini ziyaret etti. Ziyaret esnasında, kendisine TEI’nin genel kabiliyetleri, proje ile ilgili çalışmaların son durumu ve projenin bundan sonraki fazları ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi. Brifingi müteakip, TEI tesislerini inceleyen McFarland, Türkiye’de Havacılık Sanayii’nin geldiği nokta hakkında bilgi sahibi olduğunu ancak bu ziyaret sonrasında fikirlerinin daha da pekiştiğini belirtti ve kendisine gösterilen konukseverlik için teşekkür etti. Plaket takdimi ve Katrina G. McFarland’ın TEI ziyaret defterine yazdığı mesajın ardından, program son buldu.

 

+
1
1
TEI SIKORSKY KULLANICILARINI BİRARAYA GETİRDİ
0 : 0

General Electric (GE) tarafından düzenli olarak organize edilen T700 / CT7 Semineri bu yıl,  11 – 12 Kasım tarihleri arasında Tusaş Motor Sanayii’nin (TEI) ev sahipliğinde gerçekleşti. Türkiye’deki T700 / CT7 motorlarının güç verdiği Sikorsky S70 BlackHawk ve Bell AH-1 Cobra helikopterleri ile Casa CN235 Nakliye Uçakları’nın kullanıcıları olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Özel Alay Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Milli Savunma Bakanlığı temsilcileri organizasyona katılım sağladı.

Seminerde GE ve TEI personeli tarafından T700 / CT7 motorlarının mevcut güncelleştirmeleri ve gelecek planları hakkında bilgi verildi. Ayrıca kullanıcıların bakım ve kullanımlarını kolaylaştıracak bilgiler paylaşıldı. Seminer esnasında kullanıcılar, motorların tasarım aşamasında görev almış ve dünyanın dört bir yanına destek sağlayan GE personeline sorular yönelterek, sık karşılaştıkları sorunların çözümleri hakkında bilgi sahibi olarak motorların daha verimli kullanılması konusunda destek aldılar. Verimli geçen organizasyon sonunda katılımcılar semineri organize eden Genaral Electric’e ve ev sahipliği yapan TEI’ye teşekkürlerini ilettiler. 

+
1
1
VECDİ GÖNÜL TEI'Yİ ZİYARET ETTİ
0 : 0

Askeri ve sivil havacılık motorlarında Türkiye’nin lider firması olan TEI, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ü Eskişehir’deki kampüsünde ağırladı. TEI Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Dörtkaşlı’nın açılış konuşmasının ardından,  TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit TEI’nin güncel projelerini içeren bir sunum gerçekleştirdi. Sunumu müteakip karşılıklı verilen plaketlerle brifing son buldu.

Daha sonra, Muharrem Dörtkaşlı ve Mahmut F. Akşit önderliğindeki yüksek teknoloji ürünlerinin imalatının gerçekleştiği fabrika alanı gezisinde Bakan Gönül’e, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve Savunma Sanayii Müsteşar İsmail Demir ile  beraberindeki heyet eşlik etti. Program sonunda  Bakan Vecdi Gönül çalışmalarından dolayı TEI üst yönetimine duyduğu memnuniyeti iletti.

 

+
1
1
TEI ARGE MERKEZİ ÖDÜLÜNÜ KAZANDI
0 : 0

TEI, 2014 yılında ilk kez elde ettiği en iyi havacılık merkezi Ar-Ge ödülüne 2015 yılında bir kez daha layık görülerek kuruluşunun 30. yıldönümünde büyük bir başarıya daha imza attı.

Bakanlık ülke genelinde birçok firmanın Ar-Ge çalışmalarını değerlendirirken, 2014 senesindeki performansından dolayı TEI’yi havacılık sektörünün en iyisi olarak belirledi.  Bakanlık; akademisyenler ve ülke genelindeki tüm Ar-Ge merkezlerinin temsilcilerinin katılımıyla belirlenen performans parametrelerine göre değerlendirmelerini yaparak ödül sahiplerini belirlemiş oldu.

TEI’nin elde ettiği bu büyük başarı hakkında bir açıklama yapan TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, 30. yıllarını ödülle taçlandırmalarının  motivasyonlarını daha da artırdığını, bundan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.  Türkiye'de kalıcı bir motor sanayisi oluşturmak için var güçleriyle çalıştıklarının altını çizen Genel Müdür Akşit,“ Bugün sivil havacılık alanında gökyüzündeki her iki uçaktan biri, TEI’de üretilen parçalarla uçmakta. Bu veri bile, TEI’nin dünya çapında havacılık sektöründeki yerini göstermeye yetiyor diye düşünüyorum. Sadece istihdam yaratarak değil, savunma ve havacılık sanayiinin yönüne şekil veren, bu konuda planlamalar yapan TEI, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir’in önderliğinde “Vizyon-Misyon Çalıştayı”nı düzenleyerek kendi stratejik yol haritasını belirledi. Bu çalışmayla çok önem verdiğimiz yerli uçak motoru tasarlanması konusunda yapılacakları ortaya koyduk. Bu ve benzeri çalışmalar neticesinde milli özgün helikopter projesi için özgün motor geliştirilmesine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ayrıca uzun vadede yerli bölgesel uçak ve milli muharip uçak projelerinin motorlarının geliştirilmesinde de katkıda bulunmayı hedefliyoruz.  Bütün bu çalışmalar çok ciddi bir Ar-Ge yatırımını gerektiriyor.  Bizler de bu yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bakanlığımızın ikinci kez bizi bu ödüle layık görmesi, bizleri fazlasıyla onurlandırdı” dedi. 

+
3
4
BAKANDAN PROJEYE BÜYÜK DESTEK
13 : 42

Eskişehir Valiliği ile Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC) arasında “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi” işbirliği protokolü çerçevesinde, programın ilk ayağı olan 12. Sınıf öğrencilerinin TEI’deki stajları Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı tarafından 30 Eylül 2015 tarihinde TEI Tesislerinde düzenlenen törenle başlatıldı.

TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit; kısa bir TEI ve ESAC tanıtımının ardından, proje ile ilgili bilgi verdi. Projenin teknik ve mesleki anadolu lisesi öğrencilerinin aldıkları mesleki eğitime ek olarak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, profesyoneller eşliğinde yönlendirilerek ülkemizin kalifiye teknik personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti.

Daha sonra kürsüye çıkan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, konuşmasına projeye verdiği desteklerden dolayı Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Mahmut Faruk Akşit’e teşekkür ederek başladı. Projenin meslek liselerinin eski ihtişamlı günlerine dönmesine yardımcı olacağını belirten Tuna, Eskişehir sanayisinin kalifiye personel ihtiyacını karşılayacak projenin diğer illere de örnek teşkil etmesini diledi.

Son olarak kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, projede emeği bulunan başta Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Mahmut Faruk Akşit’e teşekkür etti. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bütün meslek eğitim alanlarında ilgili sektörle hem staj hem de müfredatların belirlemesi anlamında ortak çalışmalar yürüttüklerini belirten Avcı, önümüzdeki günlerde bu projeyi daha kapsamlı hale getirip tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak istediklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından TEI Genel Müdürü Akşit, Bakan Avcı’ya plaket verdi. Avcı ise Genel Müdür Akşit’e kalem hediye etti. Plaket törenin ardından Bakan Avcı, temsili olarak bir öğrenciye iş kıyafetlerini ve yaka kartını vererek projeyi başlattı. Son olarak Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı stajyer öğrencilerinden biri ve usta öğretici ile tezgah başında hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

+
3
4
EĞİTİME BÜYÜK DESTEK
13 : 41

Eskişehir Valiliği ve TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş Eskişehir Havacılık Kümelenmesi (ESAC) arasında “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi İşbirliği Protokolü” 15 Eylül 2015 tarihinde Tusaş Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’nin Eskişehir kampüsünde düzenlenen törenle imzalandı.

TEI Genel Müdürü ve ESAC Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk Akşit; kısa bir TEI ve ESAC tanıtımının ardından, imzalanacak protokolle teknik ve mesleki anadolu lisesi öğrencilerinin aldıkları mesleki eğitime ek olarak, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda, profesyoneller eşliğinde yönlendirilerek ülkemizin kalifiye teknik personel ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Bu sosyal sorumluk projesiyle TEI’nin başını çektiği Eskişehirli firmaların şehrimize karşı olan sorumluluklarını yerine getireceklerini düşündüğünü ifade etti.

TEI ve ESAC’a projeye verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Eskişehir Valisi Sayın Güngör Azim Tuna, bölgemizde nitelikli mesleki ve teknik eğitim almış, kendini çağın gereklerine göre yenileyen işgücüne ihtiyaç duyulduğunu belirterek bu ihtiyaca cevap vereceğini ümit ettiği “Yetkin İş Gücünün Keşfedilerek İstihdamın Artırılması Projesi”nin bu bakımdan birçok açıdan faydayı ve olumlu sonuçları da beraberinde getireceğini düşündüğünü aktardı.

Konuşmalarının ardından karşlıklı imzalanan protokolün ardından tören sona erdi.

+
3
4
TEI İLK MEZUNLARINI VERDİ
13 : 41

TEI, 2 yıldır sürdürdüğü 'Meslek Lisesi Koçları Programı' adlı sosyal sorumluluk projesinin ilk mezunlarına diplomalarını Eskişehir Merkez Yerleşkesinde düzenlediği tören ile verdi.

Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) tarafından koordine edilen “Meslek Lisesi Koçları Programı” kapsamında  gönüllü TEI çalışanlarının koçluğu eşliğinde toplantılarve sosyal etkinlikler düzenlenmiştir. Toplantılarda; Güvenle Hedefe Doğru, Zaman Yönetimi, Sürekli Öğrenme ve Gelişme, Sorumlu Vatandaşlık, Ekip Çalışması, Özgeçmiş Hazırlama ve Mülakat Teknikleri, Problem Çözme ve İş Etiği konularında eğitim verilmiştir. Programa, TEI’den 12 koç,  Eskişehir Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden ise 72 öğrenci katılmıştır.

Törende diploma alan öğrencilere hitap eden TEI Genel Sekreteri Kemal Levent Tüfekçi,  programda dahilindeki eğitimlerde, öğrencilerin hayatları boyunca her ortamda donanımlı birer birey olma yolunda kullanacakları bilgileri vermeyi hedeflediklerini ifade etti. Tüfekçi ayrıca, programa gönüllü olarak katılan TEI çalışanlarına teşekkür etti.

Türkiye’de uçak motoru üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünya savunma ve havacılık sanayi şirketleri arasında  yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., çeşitli alanlarda sürdürdüğü sosyal sorumluluk projelerine devam etmektedir.

 

+
3
4
TEI 30. YILINI KUTLADI
13 : 41

Uçak motoru sanayiinde bir dünya markası olan TEI, 30. Yılını Eskişehir Merkez kampüsünde düzenlenen coşkulu bir etkinlikle kutladı. TEI personeli ve ailelerinden oluşan yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı etkinlikte piknik yapıldı, çocuklar fidan dikti, aileler dünyaya ihraç edilen uçak motoru üretim sahasını gezdi. Oyunların oynandığı, hediye çekişilerinin yapıldığı etkinlikte TEI çalışanları ve aileleri 30. Yıl heyecanını hepbirlikte yaşadı.

TÜRKİYE’de uçak motoru üretimi alanında ilk akla gelen şirket olan ve dünya savunma sanayi şirketleri arasında  yükselişini sürdüren TEI - TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., 30. Yılını kendine yakışan bir etkinlikle kutladı. Geleneksel olarak her yıl düzenlenen piknik, TEI’nin Eskişehir’deki yemyeşil kampüsünde düzenlendi. Etkinlikte Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir,  Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, TEI Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Dörtkaşlı ve yaklaşık 4 bin kişilik TEI personeli ailesi bir araya geldi. Fabrika gezisi ile başlayan etkinlikte aileler, F-16’ların, insansız hava araçlarının ve dünyanın dört bir yanına uçan yüzlerce uçağın motor parçalarının üretildiği alanı gezdi, eşlerinin ve anne – babalarının çalışma alanlarını  görme fırsatı buldu. Fabrika gezisinin ardından TEI çalışanlarının çocukları toprağa fidan dikmenin ve can suyu vermenin mutluluğunu yaşadı.

OYUNLAR OYNANDI, ÇEKİLİŞLER YAPILDI

Yaklaşık 4 bin kişinin bir araya geldiği piknikte lezzetli ikramlar sunuldu. Kafkas oyunları, büyük bir heyecana sahne olan “30. Yılda 30 Hediye Çekilişi” ve unutulmaz havai fişek gösterileriyle eğlenceli dakikalar yaşayan TEI çalışanları ve aileleri hem eğlendi hem kaynaştı. Etkinlik sonrasında konuşma yapan Eskişehir Valisi Göngür Azim Tuna, TEI’nin hem ülkemiz savunma sanayi için hem de Eskişehir için çok önemli bir değer olduğunu vurguladı. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ise, yapmış olduğu konuşmada 30 yıldır hayatını TEI ailesine emanet ederek güven içerisinde uçtuğunu ifade etti. TEI yönetim kurulu başkanı Muharrem Dörtkaşlı yapmış olduğu konuşmada TUSAŞ ailesinin büyüklüğüne dikkat çekerek çalışanların ve ailelerinin yapmış oldukları özverilere değindi. Ev sahibi olarak TEI Genel Müdürü Mahmut F. Akşit ise TEI’nin erişmiş olduğu seviyeyi anlatan kısa bir sunumun ardından bu başarıya ortak olan tüm çalışanlara ve ailelerine teşekkür etti. Yoğun programı dolayısıyla etkinliğe iştirak edemeyen Eğitim Bakanı Nabi Avcı, göndermiş olduğu telgraf ile dünya çapında bir uçak motoru ana üreticisi olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren TEI’ye ve çalışanlarına teşekkür ederek 30. yıl kutlamasında bulundu. 2014 yılında yüzde 75’i sivil, yüzde 25’i askeri 236 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren TEI, bu seneki 300 milyon dolarlık hedefi ile Türkiye’nin savunma alanında teknoloji üssü olma hedefinde önemli bir yere sahip.